Na terenie zakładów przemysłowych każdego dnia wykonywane są różne procesy. Są do tego potrzebne różnego rodzaju urządzenia, maszyny oraz linie technologiczne wymagające określonego zasilania. Do tego celu najczęściej stosowane są układy hydrauliczne, pneumatyczne czy elektryczne. Te ostatnie są bardzo popularne ze względu na prostotę w przetwarzaniu energii elektrycznej. Może ona być bez większego problemu przekształcona w inne formy energii, gdy będzie to potrzebne.
Gdzie wykorzystywany jest prąd stały?
Jest to niezwykle praktyczna zależność. Do napędzania różnego rodzaju linii technologicznych czy elementów wykonawczych stosuje się silniki prądu stałego, które zamieniają energię elektryczną w mechaniczną. Urządzenia te są powszechnie stosowane nie tylko w przemyśle lecz również w codziennym życiu. W zależności od potrzeb mogą przyjmować one różne formy oraz rozmiary. Z takimi urządzeniami każda osoba ma do czynienia każdego dnia. Najprostszym przykładem silnika prądu stałego może być ten znajdujący się w szczoteczce elektrycznej czy telefonie komórkowym. W pierwszym przykładzie pozwala on wprawić w ruch obrotowy głowicę, a w drugim umożliwia wibrację. W zależności od docelowej mocy, która jest potrzebna w danej aplikacji silnik przyjmuje różne wymiary. W wyżej wspomnianych przykładach jest on bardzo niewielkich gabarytów. W przypadku zastosowań w przemyśle jest on już znacznie większy. Obudowa jest wtedy wykonana z odlewu stali lub żeliwa, które pozwalają na efektywne chłodzenie, a także chronią części ruchome przed uszkodzeniami. Do podstawowych parametrów technicznych można zaliczyć: moc, napięcie zasilające czy prędkość obrotową na wale wyjściowym. Bardzo ważne są również informacje dotyczące maksymalnego prądu podczas załączenia czy sprawności urządzenia.
Obecnie bowiem coraz powszechniej stosowane są nowoczesne jednostki, które cechują się dużą energooszczędnością. Podczas planowania jakichkolwiek inwestycji w zakładzie pracy należy właśnie tą kwestię rozważyć w pierwszej kolejności. Może się bowiem okazać, że wykorzystywane silniki mają zdecydowanie mniejszą sprawność niż ta zakładana. W takim przypadku może okazać się ich regeneracja. Najczęściej jest to poprostu nawinięcie nowych uzwojeń. Jak widać w codziennym życiu wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia pozwalające zamieniać jedną postać energii na inną.