Kolka niemowlęca to bardzo powszechna przypadłość wieku niemowlęcego. Wprawdzie jest uznawana za łagodną dolegliwość i ustępuje samoistnie, czesto jednak stanowi przyczynę stresu i niepokoju rodziców. Jak zatem ją rozpoznać i czy istnieją dobre sposoby na kolkę?
Jak sobie radzić z kolką u niemowlaka?
Kolka należy do tzw. czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego czyli dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, których obecności i nasilenia nie można wytłumaczyć nieprawidłowościami w budowie lub funkcjonowaniu narządów1. Innymi słowy: zazwyczaj ból sygnalizuje uszkodzenie lub wystąpienie choroby natomiast w przypadku zaburzeń czynnościowych (np. kolki) sam w sobie jest dolegliwością. Kolka niemowlęca to jedna z najczęstszych dolegliwości w pierwszym półroczu życia, dotyczy nawet 40% niemowląt! Największe nasilenie osiąga w wieku 4-6 tygodni i zwykle ustępuje do 3-4 miesiąca życia. Wiele rodziców szuka informacji jakie są polecane sposoby na kolkę. Kolka u niemowlaka pojawia się nagle, gdy dziecko ma około 3 tygodni i znika bez śladu po 3–4 miesiącach. Na dolegliwości często mogą pomóc proste, domowe sposoby na kolkę: zmień pozycję podczas karmienia – jeżeli niemowlę ssie zbyt szybko pierś, krztusi się i przełyka łapczywie, spróbuj je karmić lekko odchylona do tyłu, tak aby mleko płynęło „pod górkę”. Dzięki temu dziecko będzie piło wolniej. Taki sposób karmienia polecany jest także w przypadku maluchów, które często ulewają. Karm częściej, ale nieco krócej – to także działa antykolkowo. Zalecane jest też, aby dziecko najpierw opróżniło jedną pierś, a dopiero potem ewentualnie przystaw je do drugiej. Mleko, jakie wypływa na początku, ma mniej tłuszczu, a więcej cukru, który może powodować kolkę. Pilnuj dziurki w smoczku – jeśli karmisz dziecko butelką, smoczek nie powinien mieć zbyt dużej dziurki. Powinien być w trakcie karmienia całkowicie wypełniony mlekiem. Najlepiej jest sprawić dziecku butelkę antykolkową. Pamiętaj o odbijaniu – po karmieniu kładź niemowlę na swoim ramieniu i czekaj kilka minut, aż mu się odbije (nie musi się to zdarzyć zawsze).Przygotuj ciepły okład z pieluszki tetrowej (ogrzanej np. żelazkiem lub na grzejniku). Możesz też ogrzać brzuszek strumieniem powietrza z suszarki (nie gorącym), położyć na nim termofor z ciepłą wodą lub zrobić dziecku kąpiel w wanience. Ciepło rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle brzucha.
Kolka jest trwa mniej wiecej 100 dni, bo tyle mniej więcej czasu twa. Pojawia się jeszcze u noworodka, pod koniec trzeciego lub czwartego tygodnia życia. Jest uciążliwa i trudna do zniesienia, ale nie świadczy o żadnych kłopotach ze zdrowiem. Walkę z nią potraktuj zadaniowo – musicie przejść przez ten etap, nie tracąc przy tym zbyt dużo nerwów. Pomoże wam świadomość, że kolka u niemowlaka mija sama, zwykle w 4. miesiącu życia dziecka. Czasem jednak dokucza dłużej i ustępuje dopiero między 6. a 9. miesiącem.