Skuteczne sposoby na zatrucie alkoholem

W naszej kulturze powszechnie spożywany jest alkohol. Trudno się temu dziwić, bowiem można go kupić niemal na każdym kroku. Napoje alkoholowe są obecne przy spotkaniach towarzyskich oraz podczas imprez rodzinnych. Często się zdarza, że ktoś przesadzi ze spożyciem napojów wysokoprocentowych. Wówczas musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami natury zdrowotnej.

Odtrutka na alkohol jest na wyciągniecie ręki

odtrucie alkoholowe w domuNie ulega wątpliwości, że alkohol spożywany w zbyt dużych ilościach może niechybnie przyczynić się do problemów zdrowotnych. Co istotne, każdy człowiek ma ustaloną indywidualną tolerancję na alkohol. Jedni mogą zaszaleć na imprezie, inni z kolei cierpią z powodu kaca po wypiciu kilku drinków. Przyczyną kaca jest zbyt duże stężenie toksycznego aldehydu octowego, który powstaje w wyniku rozkładu etanolu w wątrobie. Na ciężkiego kaca są sprawdzone sposoby – pipie dużych ilości płynów, spacer na świeżym powietrzu oraz odpoczynek. Ciężkie zatrucie alkoholem wymaga niekiedy interwencji medycznej. Najczęściej pacjentowi pomaga dożylne podanie niezbędnych elektrolitów oraz glukozy. Substancje te są wypłukiwane z organizmu za sprawą spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Wówczas zostaje zaburzona cała gospodarka wodno-elektrolitowa, co powoduje problemy z krążeniem oraz wpływa niekorzystnie na pracę nerek. Ostatnimi czasy dużą popularnoscią cieszy się odtrucie alkoholowe w domu. Nie trzeba jechać na oddział detoksykacyjny. Specjalnie przeszkolony pracownik przyjeżdża pod wskazany adres i podaje pacjentowi niezbędne leki. Dzięki specjalistycznej interwencji dana osoba szybko odczuwa poprawę samopoczucia. Warto przy tym podkreślić, że odtruwanie alkoholowe to nie to samo, co leczenie alkoholizmu. Detoks pozwala jedynie na przywrócenie zaburzonej równowagi poszczególnych narządów. Jedynie kompleksowa psychoterapia prowadzona w ośrodku leczenia uzależnień pomaga w problemie alkoholowym.

Kompleksowe odtrucie alkoholowe polega w dużej mierze na podawaniu pacjentowi niezbędnych elektrolitów oraz glukozy. Czasami konieczne okazuje się podanie specjalnych leków. Wówczas nad całym procesem powinien czuwać lekarz. Coraz więcej prywatnych firm oferuje swoim klientom przyjazd do domu i pomoc z ciężkim kacem po długiej imprezie ze znajomymi.