Specyfika rębaków tarczowych

Z biegiem czasu, rozdrabnianie i przetwarzanie drewna za pomocą maszyn spalinowych oraz elektrycznych zyskało wielu zwolenników. Nie ma co ukrywać, że rąbanie kawałków drewna za pomocą siekiery lub piły jest bardzo czasochłonne, a przez często sprzyjające temu, niekorzystne warunki klimatyczne, bardzo nieprzyjemne. Właśnie dla takich osób, zaprojektowane zostały różnego rodzaju rębaki do drewna, które z łatwością radzą sobie z każdym rodzajem drewna. Jest ich jednak kilka rodzajów, przed zakupem powinniśmy zaznajomić się troszkę z tematem, żeby kupić odpowiedni rębak pod swoje potrzeby.

Rodzaje rębaków spalinowych

rębak tarczowyNie ma wątpliwości, że najczęściej wybieramy rębakiem przez polaków jest rębak spalinowy. Ma to oczywiście swoją przyczynę w cenie, ponieważ jest to stosunkowo najtańszy model ze wszystkich rodzajów ale jest on również bardzo praktyczny. Rębaki spalinowe są bardzo produktywne, mogą pracować praktycznie w każdych warunkach, ich obsługa jest banalnie prosta i przejrzysta a do tego bardzo rzadko się psują. Jedyną wadą tego rodzaju rębaków jest ich hałas, wytwarzany przy ich działaniu, charakterystyczny dla urządzeń działających na zasadzie silnika spalinowego. Wykorzystywane są one nie tylko przez właścicieli domków jednorodzinnych, chcących ogrzać swojego mieszkanie ale również przez rozmaite instytucje i przedsiębiorstwa leśne w przypadku na przykład wycinki drzew. Aktualnie, na polskim rynku możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje rębaków spalinowych. Pierwszy rodzaj to rębak tarczowy. Jego głównym elementem roboczym jest tarcza, na której osadzone są specjalne ostrze, które tną drzewo, podawane prostopadle do tarczy. Drugim rodzajem, są rębaki bębnowe, charakteryzujące się metalowym bębnem, rozdrabniającym kawałki drewna. Ostatnim rodzaje rębaków spalinowych są rębaki walcowe, nazywany często bijakowym. W tym przypadku ruch ostrzy zaznacza walec, który dodatkowo gniecie i miażdży kawałki drewna.

Na polskim rynku możemy znaleźć wiele modeli, każdy z nich różni się od siebie gabarytami, właściwościami i ogólną specyfiką. Zakupić można również rębaki wielkogabarytowe. Posiadają one bardzo dużą siłę nacisku i zdecydowanie zwiększoną nośność niż normalne rębaki. Wykorzystywanie są one jedynie w zakładach przetwórstwa, sadach, w ramach rolniczej czy przemysłowej działalności. Pamiętać należy, że w każdego rodzaju przypadku korzystania z rębaków, zachować należy wszystkie standardy bezpieczeństwa. Niezbędne do tego będzie założenie specjalnych okularów i rękawic ochronnych.