Większość hal w dużych firmach wykonanych jest ze stali, główną tego przyczyną jest zmniejszony koszt ich budowy a także jej szybsze tempo. Zastosowanie takiej konstrukcji pomimo jej wytrzymałości i trwałości wymaga jednak prowadzenia prac związanych z jej konserwacją i renowacją. Jakie zatem są sposoby konserwacji i renowacji hal stalowych?
Zabezpieczenie przed wodą – hydrofobizacja betonu
Pierwszą rzeczą o której warto pomyśleć już na etapie jej budowy jest zabezpieczenie betonowych elementów konstrukcji przed szkodliwym działaniem wody. Jednym z rozwiązań zapewniających ochronę elementów betonowych jest hydrofobizacja betonu. Nas podstawie informacji z www.wielkiebudowanie.pl polega ona na użyciu specjalnych foli powodujących, że wyłożony nimi beton odpycha wodę i zapobiega to jej wnikaniu a co za tym idzie niszczeniu elementów wykonanych z betonu. Metoda ta zapewnia trwałość betonu a przede wszystkim odporność na działanie niekorzystnych czynników. Kolejnym sposobem ochrony betonu przed wodą jest impregnat do betonu nanoszony na świeżo położoną warstwę betonu. Powoduje to powstanie specjalnej warstwy, która nie tylko ochroni beton przed wodą lecz także zapewni jego bardziej estetyczny wygląd oraz trwałość na długie lata. Zastosowanie jednej z opisanych powyżej metod, zapewni elementom betonowym ochronę przed działaniem wody dzięki czemu cała konstrukcja będzie bardziej trwała.
Niezbędna ochrona przed pożarem
Gdy mamy już gotową konstrukcję całej hali, kolejną ważną rzeczą będzie zamontowanie systemu, który zapobiegnie jej zniszczeniu w wyniku pożaru. Zabezpieczenia przeciwpożarowe powinny być odpowiednio dopasowane do wielkości hali oraz prac które będą w niej prowadzone. Zainstalowanie takiego systemu zagwarantuje, że dany obiekt będzie w odpowiedni sposób zabezpieczony przed pożarem. W jego skład wchodzą różnego rodzaju czujniki a także zraszacze, które w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia automatycznie włączą całą instalację, która ochroni halę przed zniszczeniem. Warto także pamiętać aby spośród pracowników wyznaczyć osobę, która zajmie się jego obsługą oraz konserwacją. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż w razie powstania zagrożenia w momencie gdy na hali nie będzie nikogo, automatycznie powiadomione zostaną odpowiednie służby, dzięki czemu będą one mogły jak najszybciej podjąć walkę z ogniem. Właściwy system a także jego poprawne zamontowanie zapewnią najwyższy poziom ochrony nie tylko danej hali lecz także całej firmy.
Dbałość o wygląd czyli malowanie hal
Ważne jest także aby gotowa hala miała odpowiedni wygląd. W tym celu stosuje się farby posiadające specjalne właściwości, które umożliwiają dokładne pokrycie konstrukcji stalowych. Malowanie hal odbywa się zazwyczaj przy użyciu specjalistycznego sprzętu co sprawia, iż nie jest wymagane nakładanie wielu warstw farby, przez co oszczędza się nie tylko czas lecz także pieniądze. Według portalu portal-hale.pl planując wykończenie hal, warto rozważyć skorzystanie z usług specjalistycznej firmy, której pracownicy dzięki posiadanemu doświadczeniu, zadbają o to aby ściany były pokryte w jak najbardziej staranny sposób, co zapewni miły efekt estetyczny przekładający się na atmosferę podczas pracy. W przypadku gdy nie chcemy aby ściany hali były w jednakowym kolorze, dobrym pomysłem może okazać się umieszczenie na nich grafik, przedstawiających działalność firmy. Sprawi to, że ściany hali będą nie tylko estetyczne lecz także ich dekoracja pozytywnie wpłynie na komfort pracy.
Pewny dach nad głową
Ostatnim elementem o którym należy pamiętać podczas wykonywania prac konserwatorskich są zabezpieczenia konstrukcji stalowych. Polegają one na odpowiednim wzmacnianiu wszystkich elementów z których zbudowana jest hala, dzięki czemu stają się one bardziej wytrzymałe i odporne na działanie różnych czynników takich jak:
- wiatr,
- deszcz,
- wysokie temperatury.
Dzięki temu wszystkie te czynniki nie będą powodowały niszczenia konstrukcji. Ważną rzeczą jest także renowacja pokryć dachowych. Wynika to z faktu, iż są one jednym z najbardziej narażonych na zniszczenia, dlatego też powinniśmy co pewien czas przeprowadzić ich naprawy które sprawią, że cała konstrukcja będzie odpowiednio zabezpieczona.
Na koniec kilka słów podsumowania
Hale posiadające konstrukcje stalową wymagają nie tylko zastosowania odpowiednich technik ich budowy ale także systematycznego sprawdzania stanu poszczególnych elementów. Pozwala to na uniknięcie sytuacji w której nasza firma poniesie koszty wynikające z jej uszkodzeń. Najważniejsze jednak jest aby zachować szczególne środki ostrożności podczas prac które są w nich wykonywane, tak aby uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń.
Wszystkie budynki, nie tylko te, które są wykonane w konstrukcji stalowej powinny zostać poddane konserwacjom, dzięki temu budynki na pewno wyglądają lepiej, ale i również są w lepszym stanie, co wpływa na ich stan techniczny.