Suwaki – metalowe czy plastikowe?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, do jakiego elementu garderoby owe suwaki mają być przeznaczone. Zasada jest taka, że  w przypadku sukienek, bluzek z cienkich materiałów, szczególnie tych naturalnych, jak na przykład jedwab stosuje się suwaki plastikowe. Są delikatniejsze, a w przypadku gdyby niechcący przytrzasnąć nimi materiał, łatwiej go rozwalić, bo czasem warto zrobić to niż uszkodzić wartościowy materiał (np. jedwab czy kaszmir).

Jakie suwaki lepsze w kurtkach?

suwaki metalowe do kurtekW przypadku kiedy mamy do czynienia z odzieżą z materiałów grubych, sztywnych bądź taką składającą się z kilku warstw materiału, poleca się zamki metalowe. Są one bowiem trwalsze, bardziej wytrzymałe i mniej podatne na pęknięcia. Dlatego zawsze występują w rozporkach spodni dżinsowych, tam innych się w zasadzie nie używa. A jak wygląda sprawa z kurtkami? Tak naprawdę stosuje się suwaki i te i te. Jednak kurtki, a już w szczególności te przeznaczone do uprawiania sportów zimowych są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Kurtki są odzieżą wielowarstwową, często z wypełnieniem. Zdarza się, że ubieramy się w pośpiechu i już łatwo o zacięcie zamka, co finalnie może skończyć się uszkodzeniem. Dlatego producenci wybierają zazwyczaj suwaki metalowe do kurtek. Są one wykonane z metali nierdzewnych więc wilgoć panująca jesienią i zimą im nie straszna. Metalowe suwaki w pasmanteriach występują zarówno w postaci gotowych zamków o określonej długości, ale również w zwojach taśm suwakowych, które można dociąć na wymiar. Jeśli jesteśmy osobami szyjącymi i planujemy szyć dużo ubrać z metalowymi suwakami, decydujemy się na zakup ich w taśmach, musimy ucinać je tak, by przecinać tylko materiał, nie suwak. Szkoda uszkodzić nie tylko sam suwak, ale przede wszystkim nożyczki. Suwaki metalowe przeznaczone do odzieży wierzchniej są grubsze i mają szerzej rozstawione ząbki, nie powinniśmy więc mieć z tym problemu.

Jeśli mamy wątpliwości, który suwak będzie lepszym rozwiązaniem, warto zasięgnąć porady. W internecie znajdziemy mnóstwo darmowych poradników. Gdy nie szyjemy, lecz staramy się kupować ubrania wysokiej jakości, zwracajmy uwagę na to, czy zamek jest faktycznie metalowy, czy tylko pomalowany srebrną farbą oraz czy jest wszyty prosto. Warto zwracać uwagę na takie szczegóły nie tylko w przypadku suwaków, czy całej odzieży. Krzywe ściegi, odstające nitki również nie wróżą długiej żywotności ubrania.