Usuwanie ósemek w gabinecie stomatologicznym

Ósemki nazywane są zębami mądrości. Niemniej jednak mogą nam one przysporzyć nie lada kłopotów. Pierwsze problemy pojawiają się u niektórych już w trakcie wyrzynania się ósemek. Są to duże zęby i czasami nie ma na nie miejsca w jamie ustnej. Przez to nie są one w stanie wyrzynać się w całości. U niektórych dochodzi do zatrzymania zębów mądrości. Oznacza to, że zęby nie wyrzynają się w ogóle mimo tego, że pod dziąsłem są całkowicie wykształcone.

Kiedy usuwać ósemki u dentysty?

najlepszy gabinet stomatologiczny - rzeszówZdarza się też, że zęby mądrości wyrzynają się tylko częściowo, a dodatkowo są jeszcze zrotowane lub leżą w dziąśle w kierunku zupełnie przeciwnym niż inne zęby. Nie u wszystkich wyrzynają się cztery zęby mądrości. U niektórych pojawia się tylko jeden, u innych trzy i tak dalej. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Są i tacy, u których w ogóle nie wyrzynają się ósemki. Wyrzynające się ósemki lubią krzywić inne zęby – zwłaszcza jeśli w jamie ustnej jest mało miejsca. W takich sytuacjach dochodzi do stłoczeń, które później muszą być leczone ortodontycznie. Najgorsze jest jednak to, że higiena zębów mądrości jest bardzo utrudniona, bo znajdują się one daleko z tyłu łuku zębowego. To oznacza, że są bardziej podatne na osadzanie się kamienia nazębnego czy też rozwój próchnicy. Z pewnością zaradzi temu najlepszy gabinet stomatologiczny – rzeszów to miasto w województwie podkarpackim, w którym na pewno znajdziemy taką placówkę. Pojawia się pytanie, czy usuwać zęby mądrości czy je zostawić. Jeśli ósemki ułożone są w łukach zębowych prawidłowo, są zdrowe i nie powodują stłoczeń – można je zostawić, ale oczywiście warto kontrolować ich stan co jakiś czas w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli jednak ząb jest krzywo położony w dziąśle lub w ogóle nie wyszedł z dziąsła, a jest widoczny na zdjęciu pantomograficznym, konieczne będzie jego usunięcie.

W przeciwnym razie mogłoby dojść do rozwoju próchnicy i w konsekwencji tego silnego stanu zapalnego. Ósemki wymagają specjalistycznego usuwania chirurgicznego. Są to zęby duże, które położone są na linii przebiegu dużych naczyń krwionośnych i nerwów. Usunięciem musi zająć się chirurg stomatolog, który wykona zabieg w znieczuleniu miejscowym. Gojenie się dziąsła po ekstrakcji ósemki trwa zazwyczaj około dwóch tygodni, jeśli nie będzie żadnych powikłań w postaci suchych zębodołów.