Użytkowanie pozycjonerów cyfrowych

Pozycjonery albo pozycjonery cyfrowe bądź elektropneumatyczne to specjalne urządzenia, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowego działania zaworów. Wpływają one na siłownik zaworu w sposób, który równoważy tarcie oraz siłę i przepływ medium. Jego praca polega na sprężeniu zwrotnym, co pozwala na automatyczne dostosowanie ciśnienia powietrza do aktualnej sytuacji. Do czego służą pozycjonery?

Do czego i gdzie używane są pozycjonery?

pozycjonery cyfroweCechują się one solidną konstrukcją i niezawodnością. Gdzie stosuje się pozycjonery cyfrowe? Między innymi w gałęziach przemysłu, w których panują wymagające warunki pracy, a pozycjonery są urządzeniami odpornymi na drgania. Skonstruowano je w taki sposób, by można było je spokojnie skalibrować i uruchomić. Pozycjonery cyfrowe od tych zwykłych różnią się po prostu cyfrowym wyświetlaczem, a inne posiadają bardzo intuicyjne menu, dzięki czemu są naprawdę proste w użytkowaniu. Wracając do tematu pozycjonerów cyfrowych. Każdy z nich wyposażony jest w wyświetlacz ciekłokrystaliczny, którego zadaniem jest ukazywanie wrzeciona zaworu. Opiera się to na efekcie Halla, co daje wysoką rozdzielczość i minimalizuje drganie. Wyposażone są w wiele funkcji, które można w łatwy sposób programować. Przykładem będą: czułość pozycjonowania, zmiana czasu otwierania i zamykania. Jest również opcja samostrojenia. Są to podstawowe funkcje, jednak można je rozbudować. Jeśli zakupiliśmy już pozycjoner, pamiętajmy o tym, aby przed jego montażem sprawdzić parametry środowiskowe urządzenia, parametry oświetleniowe oraz temperaturowe. Producenci po zakupie pozycjonera zalecają to, aby prace wykonywane były przez wykwalifikowany personel. Jest tak, ponieważ od poprawnej instalacji zależy możliwość późniejszej bezpiecznej i prawidłowej eksploatacji urządzenia. Oczywiście regularna konserwacja jest równie kluczowym elementem. Zaniedbanie tego kroku może doprowadzić do szybszego uszkodzenia urządzenia.

Pozycjonery cyfrowe to urządzenia przeznaczone do obsługi przez wykwalifikowane w tym kierunku osoby. Dzięki zastosowaniu cyfrowego wyświetlacza obsługa tego urządzenia jest komfortowa dla użytkownika i nie sprawia problemu. Istotą prawidłowego działania tego urządzenia jest również regularna konserwacja, ponieważ może szybko się zepsuć.