Wentylacja z odzyskiem ciepła w Katowicach

 

Efektywność energetyczna budynków jest obecnie jednym z najważniejszych zagadnień, które dotyczą ochrony środowiska oraz polepszenia stanu środowiska naturalnego. Nowoczesne obiekty potrzebują bowiem coraz większego zapotrzebowania na energię elektryczną czy cieplną. Jest spowodowane instalacjami bez których nikt obecnie sobie nie wyobraża funkcjonowania. Przykładem może być chociażby klimatyzacja, która podczas upalnych dni zapewnia chłód oraz wilgotność powietrza na optymalnym poziomie.

Rekuperatory i zalety ich stosowania

rekuperacja katowiceUrządzenia te potrzebują jednak dużo energii w celu poprawnego i wydajnego działania. W związku z tym podejmowane są kroki, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Jest to realizowane poprzez stosowanie termomodernizacji elewacji, które zapewniają mniejszą przenikalność cieplną przegród. Oprócz tego w niektórych miastach takich jak Katowice powszechnie wdrażane są rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii. Każdy tutaj z reguły wyobraża sobie panele słoneczne, turbiny wiatrowe czy pompy ciepła. Do tej grupy zaliczyć można jeszcze wentylację z odzyskiem ciepła. Usługi takie jak rekuperacja katowice są coraz częściej realizowane w nowoczesnych budynkach biurowych. Wentylacja z odzyskiem ciepła jest bowiem jednym ze sposobów na ograniczenie zapotrzebowania energetycznego na ciepło. Instalacje te wykonywane są ze stalowych przewodów wentylacyjnych oraz nowoczesnych przewodów z tworzyw sztucznych o małych średnicach. Bardzo ważnym krokiem jest podjęcie decyzji o montażu rekuperacji. Powinno się to odbyć na etapie projektowania co znacznie zmniejszy koszty związane z inwestycją. Montaż rekuperacji bowiem całkowicie zastępuje tradycyjne układy takie jak wentylacja grawitacyjna czy wentylacja mechaniczna.

W związku z tym decyzję o montażu rekuperatora powinno się podjąć możliwe szybko biorąc pod uwagę wszelkie czynniki ekonomiczne. Inwestycja ta bowiem charakteryzuje się zwiększonym nakładem finansowym w pierwszej części przedsięwzięcia. W trakcie eksploatacji układ ten zwraca się przeważnie w ciągu kilku lat. Warto dodać, że na terenie Katowic działa kilka firm lokalnych, które zajmują się instalacją rekuperatorów. Świadczą one kompleksowe usługi z zakresu projektu, doboru, montażu oraz serwisu tego rodzaju rozwiązań.