Wielopiły jednowałowe jako ekonomiczne narzędzie w tartaku

 

Zysk tartaku zależy od ilości sprzedanych metrów sześciennych drewna. Tartak w swoim asortymencie posiada materiał drewniany w mnogiej formie. Deski, belki, kłody, to wszystko można dostać w tartaku. Cena jednostkowa każdego elementu zależy nie tylko od ceny drewna, ale także od wydajności produkcji poszczególnych elementów.

Zastosowanie wielopił jednowałowych w tartakach

wielopiła jednowałowaPoszczególne składniki ceny to oprócz pomniejszych kosztów między innymi wynagrodzenie pracowników oraz koszty energii. Warto zauważyć, że w koszt jednej deski wliczony jest wartość jaką pracodawca musi zapłacić pracownikowi za jej wytworzenie. Dlatego kładzie się nacisk na wydajność pracy. Jeśli pracownik w ciągu godziny ma możliwość przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu wyprodukować kilka razy więcej desek czy belek niż normalnie to oczywiście warto w takie narzędzie zainwestować, gdyż prawdopodobnie szybko się zwróci. Przykładem jest wielopiła jednowałowa, czyli piła, która na jednym wale może posiadać więcej niż jedno ostrze o regulowanym rozstawie. Dzięki temu podczas jednego podania na przykład deski, którą chcemy pociąć na belki możemy na wyjściu uzyskać kilka produktów. Wielopiłę możemy ustawiać pod dowolny wymiar, nie koniecznie wszystkie belki muszą być takie same. Możemy na przykład ustawić ostrza aby kilka elementów miało taki sam wymiar, a jeden na przykład dwa razy większy. Kombinacje są tak naprawdę dowolne. Dzięki takiej koncepcji maszyny jak już wspomniałem pracownik może w ciągu jednej godziny wyprodukować więcej produktów niż na przykład na piłach jednotarczowych, gdzie musi regulować ustawienia i każdą belkę wycinać osobno.

Korzyścią z tego wynikającą jest nie tylko oszczędność kosztów dzięki większej wydajności, ale także ich zmniejszenie na skutek obniżenia zużycia energii. Przy użyciu tego narzędzia ilość energii do wyprodukowania jednej deski jest kilkakrotnie razy mniejsza niż w przypadku dotychczasowych rozwiązań.