Współczesne zastosowania sitodruku

Druk jest nieodłączna częścią naszego życia oraz jakiejkolwiek działalności komercyjnej. Drukowane teksty i drukowane grafiki otaczają nas gdziekolwiek się nie obrócimy, często nie zdając sobie nawet sprawy z obecności form drukowanych. Jedną z najstarszych form drukowania jest sitodruk, polegający na przetłaczaniu farby przez zaprojektowane wcześniej matryce.

Sitodruk w przemyśle

maszyny sitodrukoweEkspansja druku cyfrowego, jego niskie koszta oraz brak konieczności przygotowania form drukarskich z pewnością odebrała część rynku drukarniom używającym maszyny sitodrukowe w procesie drukarskim. Szybko okazało się jednak, że druk cyfrowy nie może być zastosowany w wielu dziedzinach, w których wciąż króluje sitodruk. Ta technika druku oferuje bardzo wysoką jakość wydruku lub nadruku, cechuje się dużą odpornością na ścieranie i blaknięcie oraz jest bardzo efektowna wizualnie. Dodatkowym plusem na rzecz sitodruku jest fakt, iż jest on lekko wypukły, wyraźnie wyczuwalny pod palcami, w kontraście do niewyczuwalnego druku cyfrowego, zupełnie zlewającego się z powierzchnią nadruku. Wyczuwalność kształtu wydruku jest niezwykle istotna przy wszelkich nadrukach pisma w systemie Braille’a dla niewidomych. Bardzo popularne są maszyny sitodrukowe przy produkcji etykiet ozdobnych artykułów luksusowych, specjalnych edycji, jak również folderów reklamowych i innych, wysokiej jakości materiałów marketingowych. Współczesne maszyny sitodrukowe są niezwykle nowoczesnymi maszynami pozwalającymi robić wysokiej jakości nadruki na różnych materiałach o płaskim lub cylindrycznym kształcie.

Wysokiej jakości wydruki reklamowe oraz trwałe i efektowne nadruki na odzieży są wciąż robione metodą sitodruku. Nic nie zanosi się na oddanie tego pola wydrukowi cyfrowemu w najbliższym czasie, a technika sitodruku wciąż jest rozwijana i udoskonalana, znajdując również nowe nisze do zagospodarowania.