Wiele osób zaczynających przygodę z nurkowaniem ma wątpliwości związane z wyborem optymalnego rodzaju komputera nurkowego. Liczba dostępnych modeli, dodatkowych opcji oraz rozbudowanych funkcjonalności może wydawać się przytłaczająca dla osób dopiero zaczynających przygodę z nurkowaniem. Tak więc na jakie kryteria warto zwracać uwagę w momencie kupowania komputera nurkowego?
Wybieramy nowe komputery nurkowe
Dla osób zaczynających przygodę z nurkowaniem dodatkowym utrudnieniem na etapie wyboru optymalnego sprzętu może wydawać się znaczna rozbieżność cenowa pomiędzy poszczególnymi modelami. Warto wybrać nowy komputer nurkowy suunto. Zaczynając od teorii komputery nurkowe są to urządzenia pomiarowe, które przedstawiają najważniejsze parametry związane z nurkowaniem. Jednak ich zakres znacznie wykracza poza prezentowanie czasu nurkowania czy głębokości. Jest to dodatkowa możliwość pomiaru temperatury, średnich głębokości, zapamiętywanie znacznej ilości nurkowań, dokonywanie pomiarów ciśnienia w butli nurkowej, a także transmisji powyższych danych do komputera czy telefonu komórkowego. Obecnie nurkowanie z wykorzystaniem zegarków oraz analogowych głębokościomierzy są już przeszłością. Nowoczesne komputery nurkowe pozwalają na bezpieczne poruszanie się w ramach limitów określanych w sposób potoczny bezdekompresyjnymi. Jest to inaczej taka ilość czasu, jaką możemy przebywać na określonej głębokości, aby móc swobodnie i natychmiast wynurzyć się do powierzchni z bezpieczną prędkością. Na kursach podstawowych uczy się ręcznego wyznaczania maksymalnego czasu nurkowania na zadanej głębokości, jednak w czasie długich wyjazdów jest to mało wygodne oraz niezbyt precyzyjne. Komputer nurkowy oferuje użytkownikom o wiele większy poziom dokładności oraz wygodę w tym zakresie, co pozwala również na zweryfikowanie planu nurkowego.
Pierwszy komputer nurkowy powinien posiadać funkcję używania co najmniej dwóch mieszanin oddechowych, w tym powietrza oraz nitroxu, który jest mieszaniną o większym poziomie zawartości tlenu. Oprócz tego pomocy jest planer nurkowania, który pozwala zaplanować pobyt pod wodą z uwzględnieniem poprzednich nurkowań oraz nasycenia organizmu azotem. Przydatna jest także możliwość wyłączania obliczeń komputera nurkowego i przekształcenia go w proste urządzenia pomiarowe.