Nie wszyscy wiedzą o tym, że wzniesienie fundamentów to tylko połowa sukcesu, ponieważ należy a wręcz trzeba je zabezpieczyć przed niszczącym działaniem zarówno wilgoci jak i wody czy wyziębieniem. Należy jednak wziąć pod uwagę funkcje jakie ma ona spełniać.
Izolacja fundamentów – jaki rodzaj izolacji wybrać?
Jak już wcześniej wspomniałam bardzo ważna jest funkcja, jaką ma spełniać dana izolacja. To właśnie na tej podstawie wykonuje się lekką izolację przeciwwilgociową, średnią lub ciężką nazywaną także przeciwwodną. Wybór zależy od gruntów, na których budujemy nasz dom a także od poziomu wód gruntowych. Izolacje przeciwwilgociowe stosuje się na gruntach przepuszczalnych, na których poziom wód gruntowych jest bardzo niski. Z kolei izolacje przeciwwodne stosuje się wtedy, gdy mamy do czynienia z gruntem spoistym, w którym zazwyczaj woda może zalegać niedaleko budynku. Są one również konieczne w przypadku gdy budujemy dom poniżej zwierciadła wody gruntowej lub gdy istnieje niebezpieczeństwo okresowego podnoszenia się tego poziomu. W ten sposób odpowiednio zabezpieczymy swój dom przed wilgocią czy pleśnią, która pojawiłaby się w bardzo krótkim czasie. Izolacja przeciwwodna zapewnia nam większe bezpieczeństwo niż izolacja przeciwwilgociowa. Kiedy nie wiemy na jaki rodzaj izolacji powinniśmy się zdecydować warto poradzić się eksperta, który po uwzględnieniu wszelkich danych powie nam jaki rodzaj izolacji w naszym przypadku okaże się najlepszy.
Obecnie izolacje wykonuje się zawsze, jednak ogromne znaczenie ma tutaj jakość wykonania każdej z izolacji. Jeśli będzie ona wykonania nieprawidłowo lub dojdzie do pęknięcia to w przyszłości będziemy mieli problem z wilgocią, dlatego na etapie kładzenia izolacji warto przypilnować, aby wszystko było prawidłowo wykonane.