Przez lata drony były zarezerwowane dla wojska i dla wąskiego grona pasjonatów. Obecnie znajdują się w wielu domach oraz firmach, wykorzystywane są również do prowadzenia biznesu. Planując otwarcie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług gronami, powinniśmy spełnić określone formalności. Czy jest to dobry pomysł na biznes? I czy można zarobić w taki sposób znaczne sumy pieniędzy?
Dron jako element działalności gospodarczej
Osoby posiadające już pewne doświadczenie z dronem rekreacyjnym i planujące zakupić sprzęt do własnej działalności gospodarczej, powinny zwrócić uwagę na takie parametry, jak na przykład udźwig czy zasięg. Koszt zakupu profesjonalnych modeli jest znacznie wyższy, niż modeli amatorskich i może sięgać nawet kwoty dwudziestu tysięcy złotych. Jeżeli interesuje nas ciekawy pomysł na biznes – dron może być opłacalnym rozwiązaniem. Należy mieć jednak świadomość, że w przypadku wykorzystywania dronów do celów komercyjnych, konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Uprawnienia dzielą się na dwie kategorie, w tym na operowanie w zasięgu wzroku, a także operowanie poza nim. Wyszczególnione zostały również zakresy wagowe. Do uzyskania uprawnień komercyjnego sterowania statkami bezzałogowymi konieczne jest także aktualne badanie lekarskie. Niezbędne jest również zawarcie odpowiedniej polisy OC. Wszystkie formalności z tym związane znajdują się w przepisach. Aby zarabiać na usługach związanych z obsługiwaniem dronów, konieczne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej. Większość osób w takich przypadkach decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą. Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystywania dronów jest nagrywanie filmów z powietrza. Operatorzy mogą w takim wypadku wykonać wiele spektakularnych ujęć, jakie niemożliwe by były do wykonania ze standardowej perspektywy. Często wykorzystywane są do przygotowywania filmów ślubnych.
Ten rodzaj urządzeń może być wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej także do wykonywania specjalistycznej fotografii dokumentalnej, a także obserwacji termowizyjnej. Również geodeci korzystają z takich sprzętów w celu skanowania powierzchni terenu, a także naukowcy między innymi w celu badań dna mórz oraz rzek. W efekcie możliwych zastosowań cywilnych takiego sprzętu jest bardzo wiele i warto wziąć pod uwagę prowadzenie takiego biznesu.