Wykrojniki do sztancowania

Produkcja opakowań papierowych i tekturowych to prężnie działający biznes, który rocznie realizuje dziesiątki milionów sztuk rozmaitych wzorów. Corocznie na rynku pojawiają się tysiące nowych produktów ze wszystkich branż i większość z nich potrzebuje być zapakowana, niezbędne jest więc opakowanie w żądanym kształcie.

Laserowa technika produkcji wykrojników

 producent wykrojnikówDo produkcji opakowania potrzebna jest jego forma kształtu – wykrojnik, stosowana jako matryca, dzięki której opakowania będą wyprodukowane. Metod produkcji jest wiele, jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowaną przy produkcji prostych opakowań jest sztancowanie. Polega ono na wykrawaniu pożądanego kształtu danym surowcu, jest również stosowana przy produkcji kart bankomatowych, notesów i zeszytów, toreb, naklejek, pocztówek i wielu innych. Kluczowym elementem przy sztancowaniu jest wykrojnik w kształcie opakowania, wykonany ze stali lub różnych stopów metali i posiadający nóż biegnący po jednej stronie, wzdłuż jej całej długości. Każdy producent wykrojników musi posiadać odpowiednio rozbudowany park maszynowy pozwalający mu na ich produkcję w danej technologii. Najbardziej precyzyjną technologią produkcji sztanc jest technika laserowa, pozwalająca na bardzo precyzyjne odzwierciedlenie zadanego kształtu do wykrawania. Dlatego laserowa produkcja wykrojników jest uznawana za jedną z najlepszych na rynku i każdy producent wykrojników produkujący je w tej technologii nie narzeka na brak zamówień. Rynek wykrojników do sztancowania zapewne nigdy nie będzie w pełni nasycony, gdyż zawsze będą nowe wzory opakowań lub innych produktów do realizacji.

Wykrojniki do sztancowania są ważnym elementem produkcji opakowań i innych artykułów tekturowych, a od jakości i precyzji ich wykonania zależy dalszy proces produkcji. Wadliwy lub niedokładnie wykonana sztanca będzie przyczyną przestojów w produkcji i jej spowolnienia.