hale przemysłowe

Wyposażenie hal, które ma wypływać na bezpieczeństwo

Hale przemysłowe są miejscami wymagającymi szczególnej uwagi, wynika to z faktu, że pracuje w nich zazwyczaj duża liczba osób. Wymaga to wyposażenia takich miejsc w elementy, które poza ułatwieniem w nich pracy przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników. Współcześnie takie hale już na poziomie ich projektowania są wyposażane w zaawansowane systemy dzięki, którym pracujące w nich osoby mają zapewniony odpowiedni poziom ochrony przed nieszczęśliwymi wypadkami. Ich obecność w danej hali wynika także z wymogów jakie nakładają obowiązujące przepisy. Dlatego też planując wyposażenie takiej przestrzeni należy dokładnie zastanowić się jakie elementy przełożą się na poprawę komfortu a co najważniejsze bezpieczeństwa pracy. Jakie zatem elementy wyposażenia hali wpływają na bezpieczeństwo pracy?

Dobra widoczność czyli odpowiednie lustra

Jednym z elementów wyposażenia hali, które przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy są lustra przemysłowe. Takie lustra zwiększają bezpieczeństwo poruszania się maszyn w zakładach produkcyjnych a szczególnie w przestrzeniach magazynowych. Lustra przemysłowe posiadają specjalne obramowanie żółto-czarne, dzięki któremu możliwe jest szybkie ich zauważenie oraz w pełni skorzystanie z możliwości jakie dają. Według portalu www.portalbhp.pl przy wyborze takich luster powinno się brać pod uwagę takie parametry jak:

  • miejsce przeznaczenia,lustro przemysłowe
  • odległość między użytkownikami a lustrem,
  • odporność na uderzenia,
  • specyfikę warunków ich użytkowania.

W przypadku wyposażenia magazynów w takie lustra, powinny posiadać obramowanie w kolorze żółto-czarnym. Natomiast jeśli chcemy umieścić je na zewnątrz obramowanie powinno być w kolorze biało-czerwonym, dzięki czemu będą one lepiej zauważalne i dadzą możliwość lepszego skorzystania z odbitego w nich obrazu. Zaś w przypadku luster przeznaczonych do kontroli procesów technologicznych stosuje się zwierciadła płaskie, które dają lepsze odwzorowanie obrazu. Kolejnym parametrem mającym wpływ na wybór lustra powinna być odległość pomiędzy użytkownikiem a lustrem. Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się lustra wypukłe, umożliwiające kontrolę nawet z odległości 30 metrów od użytkownika. Ważne jest także aby lustra przemysłowe były również odporne na uderzenia. W tym celu najlepsze okazują się lustra akrylowe nierozpryskowe, które nawet w wyniku uderzenia nie rozpadną się na wiele małych kawałków. W wyjątkowych przypadkach, wymagających dużej dbałości o higienę najlepsze okażą się lustra wykonane w całości ze stali nierdzewnej.

Pomoc w cofaniu – zastosowanie odbojnic w przemyśle

odbojnice przemysłoweKolejnym ważnym elementem, który wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy są odbojnice przemysłowe. Są to specjalne słupki o różnej wielkości i kształtach i średnicy, wykonane ze stali nierdzewnej o wysokiej wytrzymałości, służące do zabezpieczenia miejsc takich jak filary czy rampy. Zazwyczaj są one malowane na żółto i oklejane czarną folią odblaskową, dzięki czemu możliwe jest ich zauważanie nawet po zmroku. Ich głównym zadaniem jest ochrona wybranych elementów przed uderzeniem samochodów dostawczych czy wózków widłowych. Ułatwiają one na przykład podjazd samochodu ciężarowych z ładunkiem w dane miejsce, tak aby móc bez problemu otworzyć drzwi przyczepy w celu rozładowania danego towaru. Do najczęściej spotykanych rodzajów odbojnic należą odbojnice słupowe, będące odrębnymi słupkami umieszczonymi w posadzce danego magazynu, hali czy parkingu, stanowiące ograniczenie przed najazdem danego samochodu w ścianę budynku lub niewłaściwe miejsce postojowe. Ich montaż odbywa się za pomocą przykręcenia do danej powierzchni, dzięki czemu są one stabilne i trwałe. W ofercie dostępne są one w różnych średnicach od 60 do 300 mm. Kolejnym typem są odbojnice proste, mające kształt połączonych ze sobą dwóch słupków pionowych z poprzeczką umieszczoną na górze, które ochraniają większy obszar danego miejsca. Spotykane są także odbojnice wiszące, służące do ograniczenia dopuszczalnej wysokości wjeżdżającego do danej hali pojazdu. Dostępne są również odbojnice kształcie litery L lub U, służące do ochrony narożników oraz elementów okrągłych.

Zakaz wstępu czyli odpowiednie wyznaczenie części hali

hale przemysłoweW przypadku gdy zachodzi konieczność wyłączenia pewnej części hali z użytkowania, najlepszym rozwiązaniem okażą się słupki z łańcuchem. Są to słupki pionowe, wykonane z tworzywa sztucznego o podstawie betonowej, gumowej lub plastikowej do wypełnienia wodą lub piaskiem. Takie słupki dostępne są w różnej wysokości i grubości, posiadające mocowania które umożliwiają zawieszenie między nimi łańcucha w celu odgrodzenia danej przestrzeni. Słupki łańcuchowe mają kolor żółto-czarny, dzięki czemu są łatwo zauważalne i umożliwiają odpowiednie zareagowanie w danej chwili. Istnieją także słupki wbijane, które wykorzystuje się w celu trwałego odgrodzenia danej przestrzeni. Dostępne są one o różnych wysokości od 90-130 cm. Kupując takie słupki należy pamiętać aby dobrać do nich łańcuch o odpowiedniej szerokości i długości, dzięki któremu będzie możliwe oddzielenie powierzchni o dowolnej wielkości.

Tymczasowe ogrodzenie – słupki i bariery ochronne

BARIERY OCHRONNENa portalu portal-hale.pl można znaleźć informację, że wiele firm przemysłowych ciągle powiększa powierzchnię swych przestrzeni produkcyjnych. Sprawia to, że w czasie wykonywania takich prac wymagana jest także odpowiednia ochrona dla pracowników. W tym celu stosuje się bariery i słupki ochronne tymczasowe, umożliwiające zabezpieczenie danej powierzchni na jakiś czas. Są one wykonane zazwyczaj z metalu, dzięki czemu są trwałe i wytrzymałe. Dużą ich zaletą jest możliwość szybkiego ich przeniesienia, w celu odgrodzenia remontowanej powierzchni. Są one w kolorach biało-czerwonych, co sprawia, że już sam widok takiej barierki czy słupka otrzymujemy wyraźny komunikat, iż dana część powierzchni jest wyłączona z normalnego użytkowania. Dzięki takim elementom będziemy mieć pewność, że wykonywane tymczasowe prace remontowe w hali naszej firmie nie zagrażają pozostałym jej pracownikom.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo hal produkcyjnych jest bardzo istotną kwestią, dzięki której mamy pewność, że w naszej firmie nie dojdzie do nieszczęścia. Dlatego też warto zwrócić na nie uwagę i zadbać o to aby wszystkie opisane powyżej elementy, posiadały wymagane atesty i były odpowiednio zamontowane, ponieważ to właśnie od nich zależeć będzie bezpieczeństwo naszych pracowników.

1 thought on “Wyposażenie hal, które ma wypływać na bezpieczeństwo”

  1. Na bezpieczeństwo w magazynach również wpływa dobra organizacja i porządek. Gdyby tego nie było, na pewno co chwilę dochodziło by do wypadków.

Leave a Comment