Nadpobudliwość ruchowa, problemy na tle psychicznym, epilepsja i wiele innych chorób neurologicznych – to tylko niektóre powody, dla których stosowane są pasy unieruchamiające. Ich zadanie jest niezwykle istotne w przypadku leczenia szpitalnego i koniecznego podawania stałych kroplówek lub zastrzyków. Pas łóżkowy ma za zadanie zminimalizować ryzyko samookaleczenia lub uszkodzenia przyboru medycznego.
W jakich przypadkach używa się pasów unieruchamiających?
Nierzadko pasy unieruchamiające są niezbędnym elementem chroniącym personel szpitala. Stosowane są w skrajnych przypadkach, kiedy pacjent wymaga szczególnego unieruchomienia oraz stałego nadzoru. Pasy stosuje się w przypadkach kiedy pacjent jest agresywny, może zagrozić sobie lub personelowi. Do pasów często stosuje się rękawice, które dodatkowo ochraniają dłonie i nadgarstki. Dzięki niemu istnieje niewielkie ryzyko wyrwania wenflonu, okaleczenia siebie czy pielęgniarki, a także zerwania szwów. Wykonane są z lekkiej i przepuszczalnej siateczki zamykanej na rzep, dzięki czemu pacjent zachowuje maksymalną swobodę, a lekarz posiada łatwy dostęp do żył, w przypadku koniecznej aplikacji środków medycznych. Z tego względu bardzo ważne są solidne pasy unieruchamiające pacjenta. Występuje parę rodzajów pasów unieruchamiających: wykonane ze 100% poliestru z zamkiem magnetycznym lub np. ze skóry naturalnej. Zadaniem tych pasów jest szybkie i łatwe przymocowanie pacjenta do łóżka np. w stanach psychicznych, w pełni bezpieczne, wygodne oraz proste w obsłudze. Dzięki nim możliwe jest zabezpieczenie pacjenta przed samookaleczeniem bądź upadkiem z łóżka. Wszystkie pasy unieruchamiające posiadają zapięcie na magnetyczny klucz co uniemożliwia pacjentowi ich rozpięcie. Przy wyborze pasów unieruchamiających należy zwrócić szczególną uwagę na ich wytrzymałość oraz solidne wykonanie, gdyż pełniąc tak ważną rolę, produkty te powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów.
Dzięki pasom unieruchamiającym mamy pewność, że pacjent jest bezpieczny, nie wyrządzi sobie krzywdy, bądź nie narazi na niebezpieczeństwo personelu medycznego. Z tego względu tego rodzaju pasy pełnią bardzo istotną rolę w szpitalach psychiatrycznych, dbając w szczególny sposób o dobro pacjenta oraz bezpieczeństwo pracowników placówek medycznych.