Wytrzymałe przenośniki łańcuchowe

Sprawny transport wewnętrzny jest jedną z najważniejszych kwestii, które przedsiębiorstwa muszą rozwiązać dla zapewnienia ciągłości działań produkcyjnych i dystrybucyjnych. Przedsiębiorstwa muszą nadążyć za działaniami konkurencji i zadbanie o ciągłość dostaw jest obecnie priorytetem. Aby temu sprostać wykorzystywane są najróżniejsze przenośniki dające gwarancję wykonania niezbędnych zadań. Jednym z podstawowych transporterów do przenoszenia ładunków ciężkich jest przenośnik łańcuchowy.  

Zastosowanie i budowa transporterów łańcuchowych

nowy przenośnik łańcuchowyWśród całej mnogości wykorzystywanych w przedsiębiorstwach przenośników jednym z ważniejszych dla pewnej ich grupy jest transporter łańcuchowy. Jest on niezbędny wszędzie tam gdzie na dużą skalę przenosi się ładunki bardzo ciężkie o większych gabarytach. Najczęściej jest wykorzystywany w szeroko pojętym procesie paletyzacji jako nośnik palet ustawionych prostopadle do kierunku ruchu przenośników. Bardzo często transportuje się za ich pomocą skrzynie, kontenery różnego rodzaju oraz inne zwarte ładunki. Producenci oferują najczęściej transportery łańcuchowe do przenoszenia ładunków o masie nie przekraczającej 1500 kg. Z pozostałych parametrów, które są podobne u wszystkich niemal producentów trzeba wymienić maksymalną długość nie przekraczającą 6 metrów i minimalną szerokość wynoszącą 40 centymetrów. Medium nośnym w tym rodzaju transporterów są cięgna łańcuchowe, których liczba się waha pomiędzy dwa, pięć cięgien prowadzonych na specjalnych profilach z odpornego na ściskanie i ścieranie tworzywa sztucznego. Transportery łańcuchowe można wykorzystywać jako samodzielne urządzenia do załadunku lub rozładunku ale mogą też stanowić element ciągów transportowych tym bardziej, że świetnie się nadają do przekazywania ładunku na inny ciąg transportowy. Są także elementem zmieniającym kierunek transportu. Producenci oferują jak przypadkach innych rodzajów przenośników prowadnice boczne i odbojniki. Podstawowym materiałem konstrukcyjnym jest stal zwykła lub kwasowa. Rozpatrując zakup tego typu transportera najlepiej zaopatrzyć się w nowy przenośnik łańcuchowy ponieważ można skorzystać w pełni z wyposażenia dodatkowego oraz ze względu na gwarancję.

Konstrukcja nośna przenośników łańcuchowych nie jest złożona. Ciąg transportowy ustawiony jest na podporach z regulacją wysokości oraz opcjonalnie można doposażyć w podstawę antywibracyjną. Najlepsze transportery muszą być trwałe, odporne, powinny pracować cicho. Nie mogą być podatne na zanieczyszczenia. Napęd jest przenoszony z motoreduktora na wałek napędzający wszystkie łańcuchy, co daje ich jednakową prędkość.