Zamawiamy łupki na elewację

Aby uzyskać nie tylko trwałe wykończenie elementów nieruchomości, ale jednocześnie uzyskać niepowtarzalne walory estetyczne, można zdecydować się na pokrycie elewacji łupkiem. Takie wykonanie będzie wymagało nieco większego nakładu pracy, jednakże efekt końcowy będzie w pełni zadowalający. Jest to w pełni naturalny produkt, dodatkowo na etapach jego produkcji nie są wykorzystywane jakiekolwiek środki chemiczne. Co jeszcze warto wiedzieć na temat zastosowania łupków oraz ich niepowtarzalnych właściwości.

Łupki na elewacji domu

łupki 30x10Wiadomo, że łupek jest skałą osadową, która powstała od około 350 do 400 milionów lat w efekcie odkładania się mułu iłowego o drobnoziarnistej strukturze. Powstałe tak masy twardniały w efekcie działania nacisku i tworzyły ił. Następnie w czasie ruchów górotwórczych w warstwach iłu następowało rozcinanie kamieni iłowych. W efekcie pierwotne minerały iłowe rozciągały się wzdłuż delikatnych powierzchni i krystalizowały poprzez działanie nacisku i ciepła. Zastosowanie łupka, wbrew powszechnym przekonaniom, nie ogranicza się wyłącznie do montażu na dachach oraz na kominach. Niepowtarzalne walory estetyczne łupek nadaje elewacjom budynków oraz wieżowców. Popularne są obecnie łupki 30×10. Fasady wykonane z łupka doskonale prezentują się w połączeniu z dużymi oknami o barwie zbliżonej do barwy łupka, a także żaluzjami fasadowymi. Łupek coraz częściej uwzględniany  jest w projektach przez tych architektów, którzy decydują się na nowoczesne koncepcje. Rozwiązanie to jest wykorzystywane również w przypadku budynków będących siedzibami firm, obiektów użyteczności publicznej, a także na kościołach, pałacach i zamkach. Lista zastosowań z każdym rokiem staje się coraz dłuższa, a zainteresowanie coraz większe.

Szczególnych walorów estetycznych łupek nadaje ścianom szczytowym. W tym przypadku okładzina z łupków powinna być uwzględniona na całej powierzchni ściany szczytowej, na połowie fasady z lewej strony lub prawej. Często łupek jest wykorzystywany do wykończenia deski czołowej oraz wiatrownicy. O końcowym efekcie decyduje nie tylko materiał, ale także sposób ułożenia. Stosuje się powszechnie krycie symetryczne, liniowe, poziome czy zmienne. Jedynym ograniczeniem w tym wypadku jest wyobraźnia architekta, inwestora oraz dekarza.