Zboże to najpopularniejszy rodzaj uprawy w Polsce. Od dawna pszenica i żyto królują podczas żniw i są z nimi utożsamiane. Sposób ich uprawy jest łatwy, a zbiory potrafią być dość bogate przy przestrzeganiu podstawowych zaleceń związanych z pielęgnacją pola. Po wszystkim ważny jest sposób przechowywania zboża w gospodarstwie.
Silos zbożowy olejowy
Zboża mają to do siebie, że trudno jest je sprzedać. W czasie żniw produktu jest tak dużo, że odbiorcy mocno zaniżają ceny i nie zawsze jego sprzedaż jest tak bardzo opłacalna. Najgorzej mają ci rolnicy, którzy nie mają gdzie przechowywać zboża, lub mogą je przechowywać tylko w nieodpowiednich warunkach. Ceny w skupie zbóż zmieniają się jak kursy walut na giełdzie i osoby, które potrafią trafić w dobry moment mogą zarobić naprawdę dużo pieniędzy. Konieczne jest w tym momencie odpowiednie przechowywanie zboża, aby można je było sprzedać dopiero w momencie gdy cena będzie dla nas odpowiednia. Do przechowywania zbóż najlepsze wydają się być silosy zbożowe lejowe, które w odpowiedni sposób zabezpieczą nasze ziarna przez szkodnikami i warunkami atmosferycznymi. Występują zazwyczaj w formie silosu walcowego z lejowym spodem, który umożliwia rozładunek materiału z silosu. Są umieszczone na ramie wspornikowej, która zapewnia odpowiednią wysokość do rozładunku oraz chroni przez szkodnikami. Góra silosu jest z reguły wyposażona w otwór wentylacyjny z filtrem, który zapewnia dopływ świeżego powietrza do wnętrza silosu co chroni znajdujące się tam zboże przed gniciem.
Silosy występują w różnej konfiguracji wymiarowej i pojemnościowej, więc można wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb. Płaszcze silosów są z reguły wykonane z materiałów zabezpieczonych przed korozją, z reguły poprzez stosowanie ocynkowanej warstwy lub odpowiednie malowanie co zwiększa jego żywotność.